Important Dates


Saturday, October 25 3:00pm: Cross Country Regional Meet at Troy                  





Participation fees are $125 for each sport.
This fee is due one week 
        following the parent meeting.


Doug Noonan:  Athletic Director 

Phone:  (513)863-1028 

Fax:  (513) 868-4500

doug.noonan@rossrams.com



SWOC Sports Page



SWOC Academic Honors

(3.50+ GPA 3nd Quarter)

        Varsity Athletes:                                                        JV Athletes:

 

Julia Allgeier, Track & Field                                     Olivia Burnett, Track & Field

Courtney Anders, Track & Field                             Lauryn Emenaker, Softball

Emily Casaceli, Track & Field                                  Tyler Flick, Baseball

Ambir Chadwick, Track & Field                              Brett Hannon, Baseball

Drew Chase, Baseball                                               Annie Hinterlong, Softball

Melody Conrad, Track & Field                               Victoria Johnson, Track & Field

Andy Denny, Track & Field                                    Erin Kaiser, Track & Field

Adam Harris, Track & Field                                     Kristen McGinnis, Track & Field

Tanner Harris, Track & Field                                   Savannah Mills, Softball

Jacob Heheman, Tennis                                           Blake Niefield, Baseball

Mary Beth Heimkreiter, Track & Field                   Clint Oliver, Tennis

Thomas House, Baseball                                         Brittney Pugh, Softball

Ashley Huff, Softball                                               McKenzie Ramirez, Track & Field

Ally Ivey, Softball                                                    Jacob Reid, Tennis

Maggie Jones, Track & Field                                 Haley Rogers, Softball

Saylor Knebel, Track & Field                                 Claire Sackenheim, Track & Field

Josh Koons, Tennis                                                Carrie Stenger, Softball

Jacob Lomax, Tennis                                               Chase Wallace, Tennis

Samantha Madden, Softball                                   Eric Woodruff, Track & Field

Jared Moore, Track & Field

Madison Moore, Track & Field

Luke Niederhelman, Track & Field

Shannon O’Toole, Softball

Ashley Parrett, Softball

Shelby Price, Track & Field

Christy Schmitt, Track & Field

Layne Shields, Softball

Nathan Soundappan, Tennis

Greg Sunderhaus, Tennis

Aaron Taske, Track & Field

Hannah Taske, Track & Field

Kelsey Warman, Softball

Rachel White, Track & Field

Zach Wurzelbacher, Tennis


                      Spring Sportsmanship Award Recipients
  Dylan Aynes, Courtney Anders, Zach Wurzelbacher, Luke                               Niederhelman, Samantha Madden

                           Seniors continuing their 
      academic and athletic careers at the collegiate level


Bellbrook High School vs. Ross High School

Indiana Pacers vs. Denver Nuggets

Friday, November 14, 2014 Tipoff 7:00pm | Doors Open 6:00pm*

* Subject to Change

You are invited to see the Indiana Pacers continue their quest for an NBA Championship. Sit together and be sure to see your school’s name in lights on our ribbon board at halftime! It will be an experience you’ll never forget.

Prior to the Pacers game, Bellbrook HS will host Ross HS for a Varsity Boy’s match up!

·         Tipoff  at 2:30pm Varsity Boys game

·         The Pacers game ticket gains you access to both Pacers game and the High School game. Purchase tickets with the link  and passcode provided below.

    Web address of unique purchase page: https://www.pacersgroups.com/tickets/702/

The passcode for this event is: Ross




SWOC All –Conference Honors:

 


Justin Bolin, 1st Team, Tennis   

Katie Carroll, 1st Team, Softball

Drew Dietz, 1st Team, Baseball

Hayley Hudson, 1st Team, Softball

Casey Ivey, 1st Team, Softball

Caleb Jones, 1st Team, Track & Field

Shane Naegele, 1st Team, Baseball

Rachel White, 1st Team, Track & Field

Drew Chase, 2nd Team, Baseball

Katelyn Goins, 2nd Team, Track & Field

Jacob Heheman, 2nd Team, Tennis

Mary Beth Heimkreiter, 2nd Team, Track & Field

Ally Ivey, 2nd Team, Softball

Tyler King, 2nd Team, Baseball

Saylor Knebel, 2nd Team, Track & Field

Josh Koons, 2nd Team, Tennis

Jacob Lomax, 2nd Team, Tennis

Ashley Parrett, 2nd Team, Softball

Nathan Soudappan, 2nd Team, Tennis

Greg Sunderhaus, 2nd Team, Tennis

Joe Warman, 2nd Team, Baseball

Courtney Anders, Honorable Mention, Track & Field

            Dylan Aynes, Honorable Mention, Baseball

Alex Bowling, Honorable Mention, Track & Field

Ashley Huff, Honorable Mention, Softball

Zach Wurzelbacher, Honorable Mention, Tennis

Courtney Anders, Sportsmanship, Track & Field

Dylan Aynes, Sportsmanship, Baseball

Samantha Madden, Sportsmanship, Softball

Luke Niederhelman, Sportsmanship, Track & Field

Zach Wurzelbacher, Sportsmanship, Tennis

 

                                                                                                           

 

Hammer Strength Weight Room Award:

 

Greg Sunderhaus, Tennis

 

 

 

McCullough-Hyde/Pinnacle Sports Medicine Spring Scholar-Athletes:

 

Shannon O’Toole, Softball

Jacob Heheman, Tennis